button

Czym jest featured snippets?

Od czasu, gdy Google praktycznie zmonopolizował rynek wyszukiwarek internetowych, każdy właściciel strony dąży do tego, by jego strona znalazła się jak najwyżej w wynikach wyszukiwania tego serwisu.


Istnieją dwie standardowe metody na poprawę pozycji witryny w Google: Adwords, czyli wykupienie pierwszej pozycji strony dla danego słowa kluczowego, oraz pozycjonowanie SEO. Niedawno pojawiła się jeszcze trzecia możliwość: feature snippets.

Featured snippets to dodatkowa funkcja wyszukiwarki, polegająca na wyświetlaniu fragmentów z odpowiedzią na zadane pytanie. Wyróżniają się one na tle zwyczajnych wyników wyszukiwania nie tylko wysoką pozycją, ale i unikalnym formatowaniem. Otoczony delikatnym obramowaniem fragment treści strony w niektórych wypadkach zawierać może również niewielkich rozmiarów obraz, a zawsze jest skwitowany linkiem do materiału źródłowego, czyli naszej strony. Taka ramka zazwyczaj wyświetlana jest na samej górze listy, z wyjątkiem sytuacji, w których dane słowo kluczowe zostało wykupione w ramach Adwords.

 

 

W tym momencie wiele osób zastanawia się, w jaki sposób sprawić, aby jego strona została wyróżniona w featured snippets. Nic dziwnego, w końcu jest to doskonała reklama dla każdej strony. Jednak tajemnica działania skryptu jest pilnie strzeżona przez Google, i znana jest jedynie garstce pracowników. Badania i obserwacje działania skryptu pozwalają jednak dojść do pewnych wniosków.

Featured snippets wyświetlają tylko 300 znaków, dlatego wypada zadbać o to, aby znajdująca się w treści strony odpowiedź była sformułowana w sposób zwięzły i przejrzysty. Dobrze byłoby również zwrócić uwagę na to, że jeżeli odpowiedź będzie kompletna i wystarczająca, użytkownik nie kliknie w link i nie zajrzy do pełnej treści strony. Należy również zadbać o optymalizację strony pod kątem SEO i pozycjonowanie - obecność pytania i odpowiedzi jest niezbędna dla prawidłowego działania skryptu. Poza tym Google dba o swój wizerunek i zapewne nie umieści w featured snippets nieznanej strony o chaotycznej budowie i wątpliwej reputacji.

Trzeba także pamiętać o tym, że nie każda treść nadaje się do wyróżnienia w ramach featured snippets. Zazwyczaj są to treści z blogów i witryn, które udzielają informacji w danym zakresie tematycznym. Jest to powód, dla którego warto przemyśleć założenie bloga lub poprawienie treści już istniejącego. Trzeba też zastanowić się, jakie pytania są bezpośrednio powiązane z zawartością naszej strony i zamieścić je na niej, wraz z odpowiedzią, pamiętając przy tym o wspomnianym wcześniej zagrożeniu zmniejszenia ruchu na witrynie. To prosta zależność: jeśli odpowiedź na zadane pytanie wyświetlana w featured snippets będzie zbyt szczegółowa, użytkownik nie będzie już odczuwał potrzeby zajrzenia na stronę. Dlatego odpowiedzi powinny być merytoryczne i odpowiednio sformułowane, aby przekonać odwiedzającego o jakości strony, lecz z drugiej strony niezbyt wyczerpujące, aby nakłonić go do odwiedzenia witryny. Dodatkową zaletą zamieszczenia treści strony w featured snippets jest związany z tym wzrost wiarygodności strony jako uznanego eksperta w danym temacie.